Jan bez ziemi

To nie będzie tekst o wnętrzach, a o przyrodzie, która nas otacza…
Komunizm zniszczył w nas tak wiele np. poczucie estetyki. Oślepliśmy od codziennego oglądania bylejakości. Ale nie tylko to. Byliśmy biednym krajem i wstydziliśmy się tej biedy. Najbardziej zgrzebnej, polskiej wsi. Dlatego wieś, natura, przyroda stały się także czymś wstydliwym, niezwiązanym z nami. Zamknięci w swoich nowoczesnych osiedlach, odgradzamy się od wszystkiego co nie jest wielkomiejskie.
Skandynawowie od zawsze przywiązywali dużą wagę do naturalnych materiałów. W ich mieszkaniach jest dużo drewnianych mebli, skórzanych tapicerek, wełny, sznurka, a także ogromnych roślin doniczkowych. Właśnie te elementy, wraz z nowoczesnym wzornictwem, składają się na skandynawski styl.
W Anglii, w życiu lokalnych społeczności ważne miejsce zajmują rolnicze konkursy i festiwale: roślin, kwiatów, zwierząt domowych. Konkursy aranżacji kwiatowych. Ostatnio, w GB rozpowszechniła się akcja przekształcania przez hrabstwa wszystkich nieużytków w ogródki działkowe.  Anglicy, oprócz uprawiania roślin i kwiatów będą mogli hodować w nich drobne zwierzęta przydomowe.
W USA można dostać rządową subwencję na odbudowę drewnianych, starych stodół, które były i są nieodłączną częścią pejzażu.
Mam nadzieję, że i u nas rozpocznie się oddolny proces zmiany świata na lepszy, prostszy i łagodniejszy. Właśnie dzięki temu , że damy sobie wszyscy szansę cieszenia się przyrodą i naturalnością. Małymi kroczkami, można zacząć od zakupu kolejnego doniczkowego kwiatka.
https://www.pinterest.com/iwawrzynska/scandinavian-interiors/ 
https://instagram.com/saipua/ 
https://www.pinterest.com/iwawrzynska/domesticated-nature/